Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 15, 2021 in Kulinaria | 0 comments

Zakalec w cieście

Zakalec w cieście to mankament, od którego gorsze może być tylko nadmierne przypieczenie całego ciasta. O ile do drugiej sytuacji często dochodzi wskutek roztargnienia, przyczyn zakalca może być więcej, a ciasto, które nie wyrośnie trudniej jest odratować.

Przyczyny powstawania zakalca w cieście

Zakalec ciasto to mokre i surowe ciasto wewnątrz wypieku, które powoduje, że ciasto jest niższe, ma złą konsystencję, a czasami nie nadaje się do jedzenia. Do najczęstszych przyczyn powstawania zakalca należy nadmiar składników obciążających lekkie ciasto. Należą do nich soczyste owoce, bakalie czy tłuszcz. Warto również zwracać uwagę na wszelkie instrukcje zawarte w przepisach kulinarnych, ponieważ czasami z pozoru nieistotna wskazówka może okazać się kluczowa. Ciasto biszkoptowe nie powinno być robione ze składników dopiero wyciągniętych z lodówki, ponieważ wówczas wzrasta ryzyko na pojawienie się zakalca. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Z kolei ciasto kruche koniecznie robimy ze składników zimnych. Warto również pamiętać o tym, aby piekarnik rozgrzać do odpowiedniej temperatury zanim wsadzimy do niego ciasto. Jeśli znajdzie się ono w zimnym piekarniku, który dopiero nabiera temperatury, z pewnością ciasto nie wyrośnie równomiernie, a więc w niektórych miejscach pojawi się zakalec.

Co zrobić z zakalcem?

Jeśli w cieście pojawi się zakalec, należy sprawdzić, w jakim stopniu ciasto pozostało surowe. Jeśli stało się tak z większością, niestety należy wyrzucić wypiek. Surowe ciasto może spowodować silne bóle brzucha i jest szczególnie niewskazane dla osób, które mają delikatne żołądki. Jeśli pojawił się on tylko w niektórych częściach, można je odkroić, a resztę ozdobić polewą z czekolady, która zakryje ewentualne mankamenty w wyglądzie ciasta. Istnieje również wiele przepisów, w których odrobina zakalca jest jak najbardziej wskazana. Do najpopularniejszych należy brownie, w którym kawałki gorzkiej czekolady rozpuszczają się wskutek pieczenia. Dzieki temu ciasto jest mokre i zbite. Jeśli z kolei zakalec powstał w cieście biszkoptowym, można je jeszcze wykorzystać do stworzenia mokrych deserów na zimno, takich jak tiramisu. Moczenie biszkoptu w kawie i likierze migdałowym amaretto sprawi, że zakalec pozostanie zupełnie niezauważony.