Kuchnia włoska
Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz kuchnia włoska? Oczywiście pizza, zaraz za nią spaghetti, owoce morza, wiele gatunków włoskich serów, jak mascarpone, parmezan czy grana padano, rozmaite desery, jak tiramisu i panna cotta, ale także risotto, tortellini czy ravioli. Z każdego przewodnika dowiesz się, że tradycyjnym włoskim daniem jest pizza, a głównym składnikiem potraw makaron. Pozwól, że przybliżę ci jego historię i opowiem, skąd pochodzi pizza.
MAKARON MADE IN CHINA
Wiele osób może być zaskoczonym faktem, że ojczyzną makaronu są Chiny. Źródła podają, że w Azji spożywano go już tysiące lat temu! Włosi zaczęli jego produkcję dopiero w Średniowieczu, jednak to im zawdzięcza swoją popularność. Na sklepowych półkach znajdziemy kilka różnych rodzajów tego produktu, choć w rzeczywistości jest ich ponad 300! Najbardziej popularny to oczywiście spaghetti, grube nitki idealne do sosu bolognese i carbonara. Świderki są używane do dan głównych, a muszelki do zup. W sałatkach najlepiej spisują się kokardki, a lasagne doskonale nadaje się do zapiekanek. Jednak nie samym makaronem człowiek żyje…
HISTORIA PEWNEGO PLACKA
Choć już w starożytnej Grecji popularne było jedzenie chleba z oliwą i ziołami, bliższą nam postać przybrał on dopiero wtedy, gdy w Europie pojawiły się pomidory. To Rzymianie najczęściej spożywali chrupiące ciasto i to właśnie we Włoszech pod koniec XIX wieku po raz pierwszy pojawił się na nim ser. Kiedy ówczesna królowa Włoch Margherita Sabaudzka odwiedziła Neapol, przygotowano dla niej placek z pomidorami, bazylią i mozzarellą. Warto zauważyć, że kolory zielony (bazylia), biały (mozzarella) oraz czerwony (pomidor) są barwami narodowymi kraju, a sama potrawa jest znana na całym świecie. Ciasto w wersji podstawowej nazwano na cześć królowej i to właśnie ona jest najchętniej spożywana przez Włochów. Propozycja na bogato, z wszelkimi dodatkami i na puszystym cieście, została wymyślona przez Amerykanów dopiero wiele lat później.