Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 7, 2020 in Kulinaria | 0 comments

Najpopularniejsze dania kuchni wietnamskiej

Wietnamska kuchnia to połączenie kuchni chińskiej z kuchnią francuską, choć widoczne są różnice w poszczególnych daniach. W tym artykule dowiesz się, jakie są najpopularniejsze dania tej kuchni oraz co najczęściej pija się w Wietnamie.

Z czego słynie kuchnia wietnamska?

Typowymi składnikami dań wietnamskich są ryż, szpinak, sos rybny, który jest używany zamiast sosu sojowego. Natomiast jeżeli chodzi o napoje, to najbardziej popularnymi są zielona herbata jaśminowa, a także sok z trzciny cukrowej. W kuchni tej korzysta się z patelni wok, a do jedzenia używa się pałeczek. Najsłynniejszym wietnamskim daniem jest zupa Pho. Jest to rodzaj rosołu z makaronem z ciasta ryżowego. Tę zupę najczęściej przyrządza się z wołowiną lub kurczakiem, a także, choć rzadziej z rybą. Dodatki nie są gotowane, a jedynie sparzone we wrzącej zupie. Zupę przyprawia się kolendrą, sosem rybnym, limonką oraz krojonym chili. Wietnamczycy jedzą Pho z wykorzystaniem pałeczek i łyżki, pałeczkami wyławiają mięso i makaron, a łyżką piją bulion. Kolejną potrawą z Wietnamu jest smażony ryż z kurczakiem lub / i krewetkami, podawany również z warzywami. Wietnamczycy zajadają się również potrawą o nazwie Banh mi, która wyglądem przypomina zwykłą kanapkę. Jest to bagietka z mąki pszennej, czasem z dodatkiem ryżowej, w której środku znajdują się najczęściej smażone jajka, grillowana wieprzowina z chrupiącą skórką, klopsiki z mielonej wieprzowiny w sosie pomidorowym, szynka, mielone kotleciki rybne albo tofu. Jeśli chodzi o desery to można spróbować sua chua, które jest połączeniem lodu z jogurtem naturalnym. Jako dodatek można dodać mleczko kokosowe, świeże i kandyzowane owoce czy też dżem. Warto również skosztować Che – jest to słodki kisiel zrobiony zawsze na bazie agaru lub maniok. Dodatki do Che to na przykład: orzechy, owoce, galaretka, wodorosty czy krem kokosowy.
W kuchni wietnamskiej z pewnością każdy powinien znaleźć danie, które będzie mu smakowało, a biorąc pod uwagę fakt, że jest to jedna z najzdrowszych kuchni, warto z niej często korzystać.