Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 6, 2022 in Inne | 0 comments

Meble z płyty osb – tanio, solidnie i modnie

Płyta OSB (skrót od angielskiej nazwy Oriented Strand Board) to materiał budowlany, który równie często stosowany jest w branży meblarskiej. Płyta ta jest szeroko stosowaną, uniwersalną płytą z drewna konstrukcyjnego, która dzięki swojej trwałości i solidności stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów drewnopochodnych.

Płyta OSB jest wykonana przy użyciu wodoodpornych klejów utwardzanych (albo wosków lub żywic syntetycznych) na gorąco i prostokątnych pasm drewna (wiórów pozyskanych przeważnie z drzew iglastych), które są ułożone w poprzecznie zorientowanych warstwach. Taki układ sprawia, że płyta jest zdecydowanie bardziej solidna, mocna i trwała.

Materiał ten jest porównywalny pod względem wytrzymałości i wydajności do sklejki, odporny na ugięcia, wypaczenia i odkształcenia. Jest jednak od sklejki tańszy, co czyni go coraz częściej wybieranym.

Do produkcji płyty OSB wykorzystuje się drewno z drzew rosnących szybko i w sposób zrównoważony, takich jak topola osika, sosna żółta oraz mieszane gatunki drewna liściastego. Czyni to z płyty OSB materiał eko, przyjazny środowisku. Ponadto płyta OSB jest przeważnie produkowana z całego drzewa, przy wykorzystaniu drzew krzywych, sękatych i zdeformowanych, które w normalnych warunkach nie byłyby wykorzystywane.

Proces produkcji płyt OSB polega przede wszystkim na cięciu kłód na długie pasma w celu stworzenia płyt. Tak powstałe arkusze miesza się potem z wodoodporną żywicą syntetyczną i łączy w grube maty. Następnie pasma są poddawane wpływowi gorącej temperatury i wysokiego ciśnienia co trwale spaja je ze sobą.

W rezultacie powstają płyty z litego drewna o wysokiej wytrzymałości, trwałości i wodoodporności. Płyta OSB i sklejka mają wiele podobieństw w celu i funkcji, co czyni je konkurencyjnymi na rynku. Sklejka jest jednak powszechnie uznanym produktem, ponieważ na rynku utrzymuje się już od dłuższego czasu, podczas gdy płyta OSB jest materiałem stosunkowo nowym. Alternatywnie, płyta OSB jest nowszym materiałem budowlanym. W związku z tym istnieje ogólnie więcej sceptycyzmu wobec stosowania OSB w porównaniu do sklejki.