Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 7, 2021 in Inne | 0 comments

Co zawierają pasze dla drobiu?

Wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z hodowlą drobiu, zastanawia się co takiego zawierają pasze zjadane przez ptaki hodowlane. W dzisiejszych czasach świadomość konsumentów jest coraz większa, dlatego ta ciekawość nie powinna nikogo dziwić. Dużo się mówi o ekologicznych hodowlach, więc wiedza na temat odżywiania drobiu powinna być powszechnie dostępna.

Składniki pasz dla drobiu

W większości przypadków pasze dla drobiu składają się z tych składników:

  • Mączka sojowa, będąca najczęstszą formą białka roślinnego. Soja jest łatwo dostępna w i ma najwyższą koncentrację białka spośród wszystkich znanych źródeł roślinnych, około 44-48 proc. Mieszanie wysokobiałkowej śruty sojowej z innymi składnikami może podnieść ogólną zawartość białka w paszy. Dodatkowo, śruta sojowa zawiera składniki odżywcze bliskie temu, czego potrzebują zwierzęta. Szczególnie ważny jest aminokwas – lizyna, który jest niezbędny u młodych rosnących zwierząt.

  • Mączka Canola używana czasami w połączeniu z, lub jako zamiennik śruty sojowej. Chociaż zawartość białka nie jest tak wysoka, ten składnik jest nadal uważany za doskonałe źródło białka roślinnego.

  • Kukurydza jest dodawana do paszy jako źródło energii, jednak karmienie nią w nadmiarze może być szkodliwe dla drobiu. Przy niskiej zawartości białka i braku dodanych witamin i minerałów, zbyt duża ilość samego ziarna może wpłynąć na tempo nieśności, tempo wzrostu oraz ogólny stan zdrowia i odporność.

  • Śruty pszenne są otrzymywane z przemiału pszenicy, otrębów pszennych, kaszek pszennych, kiełków pszenicy i mąki pszennej.

Te główne składniki zazwyczaj stanowią największą zawartość większości pasz dla drobiu.

Czy można zrobić paszę samodzielnie?

Niektórzy z hodowców dążą do samowystarczalności i część z nich karmi drób paszą, którą zrobią sami. W internecie bez większego trudu można znaleźć liczne przepisy na pasze domowej roboty. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka znaczących kwestii, np. zweryfikowanie składników komercyjnych pasz w celu dążenia do zdrowego balansu. Mniejsza ilość białka nie stanowi dużego problemu, ale trzeba wiedzieć, ze wtedy drób będzie wolniej przybierał na wadze. Decydując się na karmienie drobiu własną paszą, konieczne jest zachowanie równowagi między wszystkimi makroelementami: tłuszcze, węglowodany i białka oraz mikroelementami: witaminy i enzymy. Niektóre ze składników, które można dodać do paszy to:

  • wysokobiałkowa, idealna na zimę, mączka z lucerny,

  • kukurydza,

  • groch polny, aby zminimalizować użycie soi,

  • pszenica,

  • owies lub jęczmień, stanowiący mniej niż 15 proc. całej diety łącznie